Król Edyp (2005)

Na Teby spada fala nieszczęść, ludność dziesiątkuje zaraza. Edyp od wielu lat zasiada na tronie, zostawszy władcą w wyniku małżeństwa z Jokastą, wdową po Lajosie. Przejęty losem państwa wysyła do wyroczni delfickiej Kreona, brata swej żony. Wyrocznia oznajmia, iż miasto zostało okrutnie ukarane, ponieważ nadal przebywa w nim morderca Lajosa.
Edyp przysięga współobywatelom, że odnajdzie zbrodniarza. Nie wie, że tym samym wydaje wyrok na siebie. Nawet nie przeczuwa, że Jokasta jest jego matką. Z pełną determinacją dąży do odkrycia prawdy, choć przestrzega go przed tym ślepy prorok Tyrezjasz. Kolejno ujawniane fakty z przeszłości odsłaniają stopniowo bezmiar jego winy. Wszystko, cokolwiek mówi i robi, zaczyna obracać się przeciwko niemu. Jednak Edyp jest gotów ponieść odpowiedzialność za swe czyny, choć zło popełnił nieświadomie, krocząc drogą, którą wyznaczył mu Los. [PAT]

Jeden z najważniejszych dramatów w dziejach ludzkości, opowieść o ludzkich namiętnościach, żądzy władzy, o człowieku złamanym przez los została zrealizowana w nowoczesnych, umownych dekoracjach.

Autor sztuki: Sofokles (Σοφοκλῆς)
Tytuł oryginalny: Oιδίπoυς τύραννoς
Przekład: Marcin Sosnowski
Produkcja: 2005
Premiera TV: 12 grudzień 2005

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Król Edyp

Jokasta

Kreon

Tyrezjasz

Kapłan

Posłaniec z Koryntu

Sługa

Eon

Szef Policji

Dubbing:
recytacja; tylko głos
Notatki:
Dialogi w nowym przekładzie, a sam spektakl został wyreżyserowany przez Gustawa Holoubka w warszawskim teatrze Ateneum z okazji jubileuszu 75-lecia powstania tej sceny. Premiera sceniczna odbyła się 14 marca 2004 r.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  • Król Edyp (1967) Teatr TV, reż. Jerzy Gruza
  • Król Edyp (1975) Teatr TV, reż. Lidia Zamkow
  • Król Edyp (1992) Teatr TV, reż. Laco Adamik


02.171028

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz