Pielgrzymi (2001)

W pobliżu autokaru zbiera się grupa członków miejskiej parafii, mająca wyruszyć na kilkutygodniową pielgrzymkę do Rzymu. Organizatorzy planują także zwiedzenie innych słynnych sanktuariów Europy. Już na początku niepokój części pielgrzymów budzi stan techniczny autokaru. Jego właściciel bagatelizuje wszakże te obawy.
Niestety, wkrótce autokar odmawia posłuszeństwa i pasażerowie muszą czekać długie godziny, by znów ruszyć w drogę. Taka sytuacja będzie się odtąd powtarzała wielokrotnie. I stanie się coraz bardziej uciążliwa ze względu na rosnące upały. Niebawem pojawiają się i inne kłopoty: fatalne warunki zakwaterowania w kolejnych zwiedzanych miastach, a także wzajemne animozje pomiędzy uczestnikami pielgrzymki. Coraz częściej na wierzch wypływają negatywne emocje, egoizm, złośliwość, obłuda, plotkarstwo, wścibstwo, a nawet podłość. Nad skłóconymi i podzielonymi pielgrzymami nie bardzo potrafią zapanować kierujący grupą duchowni. Tym bardziej że i oni mają swoje własne, wcale niebłahe problemy. [PAT]

Inspiracją do napisania sztuki stała się autentyczna historia opowiedziana pisarzowi przez przyjaciół. W jednym z wywiadów Pruchniewski mówił: "Wiedziałem, że jest to dobry materiał na sztukę, ale upłynęło parę lat, zanim ona powstała. W 1999 roku byłem na premierze "Kordiana" w teatrze w Legnicy w reżyserii Pawła Kamzy. Tam spotkałem się z aktorami i dyrektorem teatru. Wcześniej spotkaliśmy się przy realizacji "Armii"I dyrektor Jacek Głomb zaproponował mi napisanie specjalnie dla niego sztuki. Idea była taka, że to ma być sztuka dla całego zespołu. Żeby w jednym spektaklu wystąpił cały zespół teatru. I żeby było współczesne, żeby działo się dzisiaj i teraz".
W rezultacie powstali "Pielgrzymi".
Reżyser spektaklu w legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej poddał jednak tekst licznym przeróbkom i w rezultacie sztuka pojawiła się na afiszach pod tytułem "Wesele raz jeszcze". Telewizyjna inscenizacja Macieja Dejczera, podobnie jak i jej tytuł, jest znacznie bliższa oryginalnego tekstu Pruchniewskiego.





Autor sztuki: Marek Pruchniewski
Tytuł oryginalny: „Pielgrzymi”
Produkcja: 2001
Premiera TV: 28 styczeń 2002

Reżyseria:


Muzyka:
opracowanie muzyczne

Obsada:
Młoda

Irena Prawdziwa

Maria Waleczny

Matka

Żona Staszka

Anna Rojewska

Artystka

Pani Zosia

Majorowa

Janina Strzelista

Major

Kierowca

Ojciec Jacek

Ksiądz Jacek

Pan Staszek

Tadeusz Rojewski

Jaskółka

Młody

Syn




IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.190607

(POL) polski,


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz