Głosy wewnętrzne (2008)

Przedstawienie składa się z dwóch fabularnie odrębnych części zatytułowanych "Senne marzenie" i "Późne powołanie".
Obie części łączy tematyka, obsada aktorska i główna zasada konstrukcyjna (odwrócenie ról) i współczesne realia. W obu konflikt dramatyczny dotyczy relacji miedzy ojcem i dorosłą córką oraz ich odmiennego spojrzenia na zagadnienie wiary i powołania.
Zarysowany konflikt religijny między bohaterami pozwala scenarzyście i reżyserowi zadać fundamentalne pytania o sens i "prawdziwość" wiary. Jak rozpoznać, kiedy poczucie powołania jest autentyczne, a kiedy wynika z jedynie z egoizmu i próżności? Czy wierząc w Boga ufamy bardziej sobie, niż Jemu i czy kierując się w życiu wyłącznie rozumem i własnym interesem nie tracimy z pola widzenia innej rzeczywistości?

Autor sztuki: brak informacji (scenariusz: Krzysztof Zanussi)
Tytuł oryginalny: brak informacji
Produkcja: 2008
Premiera TV: 9 marzec 2009

„Senne marzenie”


Ojciec jest głęboko wierzący, działa wręcz fanatycznie w przeświadczeniu, że otrzymał "znak od Boga". Wierzy, iż Bóg go wybrał i wskazał sposób na zdobycie fortuny. Jego celem i zadaniem ma być pomnożenie na giełdzie pieniędzy otrzymanych z kilku parafii. Córka, zachowująca wobec wiary głęboką rezerwę, uważa działania ojca za absurdalne i w gruncie rzeczy nieuczciwe. Próbuje ocalić ojca przed nieuchronną - jej zdaniem - klęską finansową i zarzutem utraty powierzonych mu pieniędzy... [TVP]


Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Córka

Ojciec

Ksiądz

Sprzątaczka„Późne powołanie”


Tym razem ojciec jest bogatym biznesmenem, który opuścił niegdyś swoją rodzinę wiążąc się z kolejnymi młodymi kobietami. Teraz okazuje się, że jego dorosła, utalentowana córka pragnie wstąpić do klasztoru. Żeby jej to uniemożliwić ojciec - przekonany, ze córka marnuje sobie życie - używa rozmaitych argumentów i sposobów: od perswazji po emocjonalny szantaż, polegający na przywołaniu dawnego uczucia córki do jej włoskiego narzeczonego. Czy zaaranżowane przez ojca spotkanie córki z ukochanym wpłynie na jej decyzję? [TVP]


Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Córka

Ojciec

Gospodarz

Urzędniczka

Włoch
Notatki:
Mimo rangi stawianych pytań i powagi tematu Zanussi utrzymuje spektakl w lekkim tonie. W zastosowanej konwencji opowiadania wyraźnie brzmi nuta ironii, a nawet humoru.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170205

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz