Firma (1991)

Słynna warszawska aktorka Helena Otocka jedzie na gościnne występy do Poznania. Towarzyszy jej garderobiana, przyjaciółka i powiernica Martusia. Gwiazda jest rozgoryczona - dla teatru, swojej ukochanej "firmy", zrezygnowała z życia rodzinnego, domu, dzieci, a w zamian otrzymała od losu bardzo niewiele. W Gnieźnie do przedziału pań dosiada się Hugo Brandt, właściciel firmy "Brandt i syn", od ponad stu lat zajmującej się handlem kolonialnym w Poznaniu.
Solidny, bogaty, przystojny kupiec także poświęcił wszystko pracy - młodość, marzenia, wolność. Teraz pragnie dać swojej firmie spadkobiercę. Znajomi z pociągu nawiązują konwersację, potem bliższą znajomość. Helena nadal czuje się związana z teatrem na dobre i złe. Czy zechce porzucić scenę i artystyczne satysfakcje dla kupca kolonialnego? On zawsze był człowiekiem statecznym, solidnym, odpowiedzialnym za przedsiębiorstwo i pracujących w nim ludzi. Czy zdobędzie się na odrobinę szaleństwa, aby zaryzykować dorobek całego życia dla divy teatralnej? A może wspólnie znajdą kompromisowe wyjście z sytuacji? Krańcowo różne środowiska, z których pochodzą główni bohaterowie, różne charaktery i temperamenty są źródłem trafnych i zabawnych spostrzeżeń autora, dotyczących nie tylko teatru i firmy handlowej. [PAT]





Autor sztuki: Marian Hemar (Jan Marian Hescheles)
Tytuł oryginalny: „Firma”
Przekład: Aleksander Bardini
Produkcja: 1991
Premiera TV: 1 kwiecień 1991

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Helena Otocka

Hugo Brandt

Martusia

Chyliczek

Krzepiński

Wacek

Krawiec

Barski

Konduktor

Chłopak z kwiaciarni




Notatki:
Lekka, bezpretensjonalna komedia zrealizowana w realiach Polski międzywojennej. Sztuka miała swoją prapremierę w 1933 roku - podobno Hemar napisał ją w ciągu tygodnia, na otwarcie teatru "Nowa Komedia", dla Modzelewskiej i Jaracza. Oryginał zaginął w czasie wojny. Scenariusz odnaleziono w Wiedniu, w tłumaczeniu niemieckim - na język polski przełożył tekst Aleksander Bardini. Sztuka została opublikowana w "Dialogu"; w 1991 r. Edward Dziewoński wystawił ją w Teatrze Ateneum i w tym samym roku odbyła się premiera spektaklu telewizyjnego. W obu przedstawieniach główne role zagrali Ewa Wiśniewska i Leonard Pietraszak, popularni aktorzy o rodowodzie poznańskim, tak jak bohater "Firmy".


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170122

(POL) polski,


3 komentarze:

  1. Pozycjonowanie to klucz do sukcesu Twojego biznesu w internecie. Skorzystaj z naszych usług i zobacz, jak łatwo możesz osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania w Bydgoszczy i nie tylko.



    OdpowiedzUsuń
  2. [url=https://liftservice.com.pl/wozki-nowe/wozki-ep/wozki-podnosnikowe-elektryczne/]Wózek elektryczny podnośnikowy[/url] stanowi kluczowe rozwiązanie dla magazynów i centrów logistycznych, gdzie potrzebna jest wydajność oraz precyzja w manipulowaniu towarem. Dzięki swojej elektrycznej konstrukcji, wózek ten oferuje cichą i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych modeli spalinowych. Wyposażony w zaawansowane systemy podnoszenia, pozwala na bezpieczne i efektywne przenoszenie ciężkich ładunków, znacząco poprawiając logistykę wewnętrzną.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wózek elektryczny podnośnikowy jest niezbędnym urządzeniem w każdym magazynie, gwarantującym szybkość, efektywność i bezpieczeństwo w procesach logistycznych. Jego elektryczny napęd nie tylko przyczynia się do redukcji emisji spalin, ale również zapewnia niższe koszty eksploatacji. Dzięki precyzyjnym mechanizmom podnoszenia, użytkownicy mogą łatwo i bezpiecznie manipulować towarem na różnych wysokościach, co optymalizuje procesy magazynowe i poprawia ogólną produktywność pracy.

    OdpowiedzUsuń