Skowronek (1966)

Joanna d'Arc urodziła się około roku 1412 jako najmłodsza córka wieśniaka z Domremy. Trwała wówczas wojna między Francją i Anglią, nazwana później przez historyków stuletnią. Zwycięstwo Anglików było niemal przesądzone, gdyż po ich stronie opowiedzieli się Burgundczycy. Traktat z Troyes z 1420 roku zabraniał delfinowi Karolowi prawa do korony. I właśnie w tym mniej więcej czasie młodziutka Joanna zaczęła słyszeć "głosy".
Należały one - jak twierdziła - m.in. do św. Michała i nakazywały przerażonej analfabetce poderwać rodaków do walki oraz doprowadzić do koronacji następcy tronu, stojącego zresztą na krawędzi bankructwa. Po czym, wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu i rozmaitym przeszkodom, wszystko to się udało. Wtedy, oskarżona o czary, rozpustę i herezję spłonęła na stosie, licząc zaledwie dziewiętnaście lat.
Jean Anouilh zbudował fabułę "Skowronka"na koncepcie"teatru w teatrze". Osią intrygi jest proces, w czasie którego kluczowe fragmenty biografii oskarżonej są odgrywane, by dostarczyć sądowi dowodów jej winy bądź niewinności. Stwarza to intelektualny dystans do przedstawianych wydarzeń, niejako chroni widza przed emocjonalnym zaangażowaniem w akcję.
Napisany w 1953 roku"Skowronek"to jeden z najważniejszych dramatów w dorobku autora, a zarazem jeden z najlepszych utworów literackich, których bohaterką jest Joanna d'Arc.

Autor sztuki: Jean Anouilh
Tytuł oryginalny: „L'Alouette”
Przekład: Jadwiga Kukułczanka
Produkcja: 1966
Premiera TV: 5 grudzień 1966

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Joanna

Król

Królowa

Inkwizytor

Warwick

Cauchon

Promotor

Ladevenu

Beaudricourt

La Hire

Ojciec Joanny

Brat Joanny

Arcybiskup

La Tremouille

Żołnierz

Kat

Paź
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  • Skowronek (1956) - spektakl teatru TV, reż. Czesław Szpakowicz
  • Skowronek (1999) - spektakl teatru TV, reż. Krzysztof Zanussi


03.170207

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz