Warszawa (2008)

Warszawa, noc z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku. Polityczne i inteligenckie elity miasta spotykają się na wieczornej rewii, której gwiazdą jest Zofia, urodziwa i pełna temperamentu piosenkarka. W jej garderobie ukrywa się dopiero co zbiegły z więzienia Stach, król stołecznych gangsterów. Przypadkowo jest on świadkiem intymnej rozmowy między Zofią a jej kochankiem Ministrem.
Korzystając z okazji, Stach zmusza artystkę, by dała mu klucz do garsoniery, w której dziewczyna spotyka się ze swym adoratorem. Gdy Zofia ponownie wychodzi na scenę, gangster kradnie naszyjnik, który przed kilkoma minutami ofiarował jej Minister, a następnie szybko udaje się pod wskazany adres. Niedługo po nim niespodziewanie wpada tam Nina, żona Ministra. Od dawna podejrzewa męża o romans i ma nadzieję przyłapać go na gorącym uczynku. Tymczasem staje oko w oko z młodym, przystojnym, pełnym tupetu, lecz jednocześnie uwodzicielskim i niekompletnie ubranym postrachem warszawskiego półświatka. Niespodziewanie dla samej siebie kobieta ulega nagłej fali namiętności.
W tym samym czasie policja intensywnie poszukuje Stacha. Inspektor nie bez racji podejrzewa, że o miejscu jego pobytu najlepiej dowiedzieć się w jednym z praskich domów uciech, zarządzanym przez energiczną i nie przebierającą w słowach Mamuśkę. Doświadczony policjant próbuje wydusić z niej informacje o zbiegu, lecz zdaje sobie sprawę, że nie ma wielkich szans, gdyż od lat korzysta z usług miejscowych dziewczynek, na co Mamuśka ma dowody i w razie czego udostępni je cajtungom, czyli prasie.
Noc powoli dobiega końca. Radio przynosi niepokojące wieści o prowokacji gliwickiej. Nad roztańczoną i rozbawioną Warszawą zaczyna krążyć widmo wojny. Niewielu jednak wierzy, że niebezpieczeństwo jest poważne. Dominuje przekonanie, że ewentualne starcie z Niemcami potrwa kilka dni, może tygodni. Wyjątkiem jest Stach, który nie ma złudzeń i postanawia wykorzystać Ninę do załatwienia sobie fałszywego paszportu, by uciec za granicę. Mijają dni. W nękanej nalotami Warszawie zanikają dawne podziały społeczne, w niepamięć idą niegdysiejsze urazy i animozje. Złodzieje i prostytutki pomagają policjantom, żona Ministra zgłasza się jako wolontariuszka do pomocy przy rannych w szpitalu. Życie bohaterów, nagle wywrócone do góry nogami, nie potrwa jednak długo. [TVP]

Autor sztuki: Andrzej Strzelecki
Tytuł oryginalny: „Warszawa”
Produkcja: 2008
Premiera TV: 7 wrzesień 2009

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Zofia

Prowadzący

Inspektor

Komisarz

Minister

Nina, żona Ministra

Stach

Mamuśka

Ślepy

Hania

Wandzia

Antek

Felek

Morda

Fotograf

Żona Fotografa

Michaś

Młody

Młoda

Antykwariusz

Artystka kabaretowa

Artystka kabaretowa

Artysta kabaretowy

Artysta kabaretowy

Artysta kabaretowy
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170130

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz