Niech żyją agenci (1998)

Groteska polityczno-obyczajowa, której fabuła umiejscowiona jest we współczesnej Polsce. "Niech żyją agenci" opowiada o dwóch dniach z życia młodej reporterki, pracującej w agencji filmowej. Bohaterka właśnie otrzymała od szefów poważne zlecenie. Ma zrobić reportaż o uzdrowicielce Leokadii. Pełna zapału rusza wraz z operatorem do siedziby cudotwórczyni. Na miejscu przekonuje się, że w budynku, gdzie "przyjmuje" znachorka, ma także siedzibę partia "Polskiej Demokracji" oraz związana z nią gazeta "Głos Europy".
Podczas oczekiwania na Leokadię bohaterka dowiaduje się o cudzie, który jakoby miał miejsce w pomieszczeniach partyjnych. Reporterka postanawia sprawdzić wiarygodność tej informacji. Niebawem sprawa "cudu" angażuje ją bez reszty, spychając na dalszy plan zlecony przez agencję reportaż.





Autor sztuki: Marek Bukowski
Tytuł oryginalny: „Niech żyją agenci”
Produkcja: 1998
Premiera TV: 3 wrzesień 1998

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Teresa

Reporterka

Baba

Ziemowit

Boss

Ryszard

Operator

Naczelny

Mężczyzna

Mężczyzna




Notatki:
Debiutujący tym utworem na małym ekranie pisarz Marek Bukowski (później Teatr Telewizji przedstawił też "Ciałopalenie", "Odszkodowanie", "Śmierć za śmierć, czyli dobry chłopiec" i inne) niezwykle krytycznie patrzy na polską współczesność. Z gorzką ironią kreśli sylwetki polityków zarówno tych z lewa, jak i z prawa. Bez ogródek piętnuje obłudę i powierzchowność przysłowiowej polskiej religijności oraz nachalność i zakłamanie mediów. W groteskowym świecie Bukowskiego rządzi moralny relatywizm, brutalna siła i zimny "pragmatyzm", wedle którego należy zrobić wszystko, by osiągnąć maksymalną korzyść. Wśród chaosu poglądów, informacji, manipulacji giną szlachetne porywy i idealistyczne zapały. Najzdrowszą postawą okazuje się zaprawiony cynizmem i nieufnością dystans do słów, wydarzeń, ludzi.
Spektakl zrealizowano w konwencji dynamicznego reportażu telewizyjnego. Niespokojny, pozornie bezładny montaż nasuwa skojarzenie z zawrotnym tempem życia współczesnego człowieka, który nie potrafi już samodzielnie myśleć i widzieć rzeczywistości inaczej jak przez pryzmat mediów. [PAT]


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.170204

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz