Adwokat i róże (2004)

Zgorzkniały mecenas Wilcher po przejściu na emeryturę zajął się hodowlą róż. Od dziesięciu już lat nie pracuje w zawodzie, który przyniósł mu sławę, a teraz poświęca się nowej pasji. Wyhodował różę, którą nazwał imieniem swojej żony Doroty i za którą zdobył nagrodę. Z czasem jednak miłość do żony przygasła, a Wilcher podejrzewa, że ktoś w jego ogrodzie kradnie róże...
Osobisty dramat mecenasa i tajemnice innych domowników tworzą pełną niedomówień opowieść o ludzkich namiętnościach, dylematach moralnych. Bohaterowie Szaniawskiego próbują uciec przed własną słabością i odnaleźć szczęście, w czym pomaga im ich tęsknota za ideałem. Zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie spektakl ukazuje charakterystyczną dla autora filozoficzną zadumę ludzi, którzy stanęli przed skomplikowanymi życiowymi wyborami.

Autor sztuki: Jerzy Szaniawski
Tytuł oryginalny: „Adwokat i róże”
Produkcja: 2004
Premiera TV: 8 listopad 2004

Reżyseria:


Muzyka:
muzyka

muzyka


Obsada:
Mecenas Wilcher

Dorota

Dama

Siostrzenica

Marek

Łukasz

Przyjaciel

Agent

Jakub

Młodzieniec
Notatki:
Jerzy Szaniawski, urodzony w 1886 roku w Zegrzynku pod Pułtuskiem, jako dramaturg zadebiutował w 1917 roku komedią "Murzyn". W utworze tym oraz w kolejnych dziełach ukazywał wieloznaczność motywów ludzkiego postępowania, względność ocen dobra i zła, a także konfrontację rzeczywistości z fantazją i mitem. Bohaterowie Szaniawskiego pragną uwolnić się od codzienności, poświęcając życie pięknej idei, uciekają do swego nierealnego świata. Swoistym manifestem wyższości baśni nad prawdą był "Żeglarz" z 1925 roku.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.170225

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz