Żywot Józefa (2005)

Józef, bohater Księgi Genesis oraz Reja, ukochany syn Jakuba i Racheli, sprzedany został przez zazdrosnych starszych braci handlarzom niewolników. Trafił do Egiptu, do domu stolnika faraona, Putyfara. Tam wzbudził gorące żądze żony swego chlebodawcy, Zefiry. Cnotliwy młodzieniec odrzucił grzeszne zaloty i naraził się na gniew mściwej niewiasty, która oskarżyła bohatera o próbę uwiedzenia. Józef sczezłby pewnie w ciemnicy, gdyby nie miał talentu do interpretacji marzeń sennych. Wytłumaczywszy trafnie faraonowi sen o siedmiu krowach chudych i siedmiu tłustych, został królewskim dygnitarzem, pierwszym ministrem dworu. Ożenił się z kapłańską córką, spłodził z nią dwóch synów - założycieli sławnych izraelskich rodów, sprowadził nad Nil ojca, a następnie całe swe plemię. Wybaczył nawet złym braciom, choć nie dąsów, złośliwości i pogróżek...
Dokonana przez Kazimierza Dejmka adaptacja wzbogaciła Rejowy utwór innymi tekstami, dzięki czemu inscenizacja moralitetu sprzed ponad czterech i pół stuleci brzmi nader współcześnie, przenikliwie i aktualnie, zmuszając odbiorcę do gorzkiej refleksji nad wiecznymi przywarami rodaków...
Autor sztuki: Mikołaj Rej (Mikołaj Rey), adaptacja: Kazimierz Dejmek
Tytuł oryginalny: „Żywot Józefa z pokolenia żydowskiego, syna Jakubowego, rozdzielony w rozmowach person, który w sobie wiele cnót i obyczajów zamyka”
Produkcja: 2005
Premiera TV: 19 grudzień 2005

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Józef, Naganiacz

Pan Bóg, Lucyfer, Faraon

Śmierć

Rachel, Anielica

Jakub, Anioł

Judas, Diabeł

Ruben, Diabeł

Zabulon, Diabeł

Zefira, Diablica

Achiza, Diablica

Potyfar

Corobon, Anioł

Hano, Anioł

Gulofer Kat, Diabeł Klekot

Piekarz Zofar, Diabeł Asmodeus

Piekarz I, Diabeł Lewitan

Piekarz II, Diabeł Pluto

Ceklarz II, Diabeł Smółka

Ceklarz I, Diabeł Matias
Notatki:
"Żywot Józefa z rodu żydowskiego syna Jakubowego, człeka onego. Był on zaprzedan od własnej braciej, a dalej co? - obaczysz, jeżeli słuchać raczysz..."
Z owym raczeniem bywa różnie. Ojców należy szanować, poważać, kochać, a nawet, zgodnie z przykazaniem, czcić. Ale żeby zaraz słuchać? Wielu telewidzów pamięta jeszcze męczarnie przy obowiązkowej lekturze fragmentów dzieł jednego z ojców polskiej literatury, Mikołaja Reja z Nagłowic. Tych pamiętliwych, często uprzedzonych do staropolszczyzny odbiorców, wypada uspokoić. O ile "przerabiana" w szkole "Krótka rozprawa między trzema osobami, panem, wójtem, a plebanem" może dziś inspirować tylko pilnych obserwatorów sceny politycznej, to ukazane w "Żywocie" dzieje cnotliwego młodzieńca uwodzonego przez występną femme fatale zainteresują z pewnością szersze grono widzów.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.171118

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz