Dokonana przez Kazimierza Dejmka adaptacja wzbogaciła Rejowy utwór innymi tekstami, dzięki czemu inscenizacja moralitetu sprzed ponad czterech i pół stuleci brzmi nader współcześnie, przenikliwie i aktualnie, zmuszając odbiorcę do gorzkiej refleksji nad wiecznymi przywarami rodaków...
Autor sztuki: Mikołaj Rej (Mikołaj Rey), adaptacja: Kazimierz Dejmek
Tytuł oryginalny: „Żywot Józefa z pokolenia żydowskiego, syna Jakubowego, rozdzielony w rozmowach person, który w sobie wiele cnót i obyczajów zamyka”
Produkcja: 2005
Premiera TV: 19 grudzień 2005
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Józef, Naganiacz
Pan Bóg, Lucyfer, Faraon
Śmierć
Rachel, Anielica
Jakub, Anioł
Judas, Diabeł
Ruben, Diabeł
Zabulon, Diabeł
Zefira, Diablica
Achiza, Diablica
Potyfar
Corobon, Anioł
Hano, Anioł
Gulofer Kat, Diabeł Klekot
Piekarz Zofar, Diabeł Asmodeus
Piekarz I, Diabeł Lewitan
Piekarz II, Diabeł Pluto
Ceklarz II, Diabeł Smółka
Ceklarz I, Diabeł Matias
Notatki:
"Żywot Józefa z rodu żydowskiego syna Jakubowego, człeka onego. Był on zaprzedan od własnej braciej, a dalej co? - obaczysz, jeżeli słuchać raczysz..."
Z owym raczeniem bywa różnie. Ojców należy szanować, poważać, kochać, a nawet, zgodnie z przykazaniem, czcić. Ale żeby zaraz słuchać? Wielu telewidzów pamięta jeszcze męczarnie przy obowiązkowej lekturze fragmentów dzieł jednego z ojców polskiej literatury, Mikołaja Reja z Nagłowic. Tych pamiętliwych, często uprzedzonych do staropolszczyzny odbiorców, wypada uspokoić. O ile "przerabiana" w szkole "Krótka rozprawa między trzema osobami, panem, wójtem, a plebanem" może dziś inspirować tylko pilnych obserwatorów sceny politycznej, to ukazane w "Żywocie" dzieje cnotliwego młodzieńca uwodzonego przez występną femme fatale zainteresują z pewnością szersze grono widzów.
03.180829
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz