Wymazywanie (2010) część 1

Ostatnia, artystycznie najdojrzalsza i najbardziej zaciekła w krytykowaniu Austrii powieść Thomasa Bernharda. Krystian Lupa zafascynowany radykalnym gestem odrzucenia wszystkiego, co zafałszowuje i deformuje człowieka i jego obraz świata, postanowił przenieść prozę austriackiego pisarza na deski teatru. Premiera przedstawienia odbyła się w Teatrze Dramatycznym w 2001 roku. Główny bohater rozlicza się ze swoim dotychczasowym życiem, przekreślając zarówno społeczne, moralne, religijne normy i wartości, jak i dokonania filozofii, literatury i sztuki, a wreszcie własnego dorobku. Punktem wyjścia staje się nagła śmierć rodziców bohatera.
W powieści Bernharda mieszkający samotnie w Rzymie austriacki filozof Franz Josef Murau, otrzymuje telegram donoszący o śmierci matki, ojca i brata w wypadku samochodowym. Po tym tragicznym wydarzeniu przystępuje do pisania tekstu, który ma stanowić rozrachunek z dotychczasową egzystencją. W tej specyficznej autobiografii ukazani zostają rodzice, brat i siostry, dalsi krewni i przyjaciele. Jest ona bowiem zarazem spowiedzią i oskarżeniem najbliższych. Ostatecznym rezultatem przedsięwzięcia okazuje się autokompromitacja. Kiedy Franz Josef przybywa do rodzinnego Wolfsegg, aby pokierować uroczystościami pogrzebowymi i podjąć obowiązki spadkobiercy, postanawia zniszczyć swoje dzieło. Czas od otrzymania wiadomości do pogrzebu jest czasem Auslöschung, czasem dramatycznego, pełnego sprzeczności monologu, rodzajem specyficznego testamentu bohatera. Jak podsumowuje sam reżyser Auslöschung to propozycja oczyszczenia, uratowania ludzkiej godności i prawdy przez "wymazanie". [TVP]
Powieść „Wymazywanie” – rodzaj podsumowania czy testamentu – została wydana w 1986 roku, czyli na trzy lata przed śmiercią pisarza. Bernhard rozlicza w niej Austrię – i też przy okazji całą Europę – z niedawnych grzechów nazizmu i nacjonalizmu. Kindervilla w Wolfsegg, dom z czasów dzieciństwa głównego bohatera Franza, jest olbrzymią, pustą, mroczną salą zajmującą całą scenę. To w tym pokoju ojciec bohatera ukrywał po wojnie nazistów. Miejsce to jest też symbolem wstydliwej i niewygodnej przeszłości, której nie można zapomnieć, ale można ją wymazać. Tak właśnie czyni główny bohater, który zaczyna spektakl jako filozof i racjonalista, kończy prawie nagi, ubrany jedynie w żałobny krawat..
Autor sztuki: Thomas Bernhard
Tytuł oryginalny: "Auslöschung. Ein Zerfall" (Zagłada. Rozpad)
Przekład: Krystian Lupa
Produkcja: 2010
Premiera TV: 12 grudzień 2010

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Franz Josef Murau

Matka

Ojciec

Gambetti

Maria

Cecylia

Amalia

Johannes

Wujek Georg

Kardynał Spadolini

Aleksander

Weinflaschenstopselfabrikant

Ciotka z Titisee

Kucharka

Ogrodnik

Kuzynka z Paryża

Daleki Krewny

Kelner; Syn generała

Fotograf

Generał

Syn Generała

Nieznajoma

Mały FranzNotatki:
Spektakl był emitowany w telewizji w dwóch częściach (cz.1. - 2 h 41 min, cz.2. - 2 h 28 min).


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.161001

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz