Vatzlav (1989)

Bohater sztuki w dramatycznych okolicznościach odzyskuje wolność. Podczas burzy zatonął statek wiozący niewolników, cudem ocalony Vatzlav dociera na brzeg nieznanego lądu. Pragnie zacząć nowe życie w nowym świecie. Wkrótce okazuje się, że w "najszczęśliwszym ze światów" też funkcjonują powszechnie znane schematy. Droga do wolności staje się drogą do zniewolenia. W "Vatzlavie" Mrożek podsumował historię Europy i tych złudzeń, które objawiły się w XVIII wieku i już w chwili narodzin wydawały się podejrzane.
Wszystkie zostały przedrzeźnione, wyśmiane, sparodiowane i sprowadzone do przejrzystych metafor-aluzji. Reżyser bawi się w spektaklu różnymi konwencjami literackimi i teatralnymi, odwołując się do tradycji oświeceniowych, romantycznych, modernistycznych. Jednak pod pozorami wyśmienitej zabawy kryje się sens gorzki i raczej mało śmieszny. [PAT]

Autor sztuki: Sławomir Mrożek
Tytuł oryginalny: „Vatzlav”
Produkcja: 1989
Premiera TV: 1 styczeń 1990

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Vatzlav

Nietoperz

Nietoperzowa

Józio

Geniusz

Justyna

Edypus

Barbar

Maciej

Przepiórka

Przewodnik

Topielec

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-Notatki:
Prapremiera sztuki odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie w 1982 roku. Spektakl telewizyjny, zrealizowany w teatrze z udziałem publiczności, jest wiernym zapisem przedstawienia, które Kazimierz Dejmek przygotował na tej scenie. Widzowie z entuzjazmem odnieśli się nie tylko do Mrożkowej wizji świata, lecz także wspaniałej, wręcz baśniowej iluzji, stworzonej dzięki zastosowaniu wymyślnej machiny teatralnej rodem z XVIII wieku.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170130

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz