Teorban (2008)

Nowy Jork, 11 września 2001 roku. Joanna, 36 - letnia Francuzka, od czterech lat jest związana z Gregiem, młodym, dobrze zarabiającym menedżerem, pracującym w World Trade Center. Dziewczyna jest muzykiem, gra na zabytkowym instrumencie z XVIII w. teorbanie, czyli lutni basowej. Tego dnia o dziesiątej ma przesłuchanie u wybitnego wirtuoza, od którego zależy cała jej dalsza kariera.
Jest dopiero godzina 7.50, ale Joanna już jest w gotowości, nie może się przecież spóźnić. Mając jeszcze wolną chwilę, rozmawia przez internet z jedną z koleżanek, a potem telefonicznie z młodszym bratem, Michelem, gejem i wiecznym imprezowiczem, którego postępowanie bardzo niepokoi matkę obojga, mieszkającą we Francji i tylko sporadycznie mającą wieści od młodszej latorośli. Rekompensując sobie brak kontaktu z synem, matka wydzwania ciągle do Joanny, wypytując ją o Michela, o jej związek z Gregiem, narzekając, że ten dotąd się nie oświadczył i Joanna na pewno zostanie starą panną, albo - co gorsza - panną z dzieckiem. Coraz bardziej zirytowana córka ma dosyć matczynych rad i proroctw, kończy więc zdecydowanie rozmowę, zwłaszcza że powinna już wkrótce wyjść z domu. Ale tu nagle stwierdza, że nie może się z niego wydostać. Greg, wychodząc rano do pracy, omyłkowo zamknął ją w mieszkaniu, zabierając ze sobą swoje i jej klucze. Zdenerwowana Joanna miota się jak w pułapce. Od miesięcy zabiegała o przesłuchanie, teraz nie może się nie stawić. Dzwoni do Grega, lecz ten, jak na złość, nie odbiera komórki. Jego sekretarka twierdzi, że jeszcze nie ma go w biurze. Joanna odbiera kolejny telefon od matki, obdzwania też kilku ślusarzy, ale żaden z nich nie może się stawić natychmiast pod jej drzwiami. Próby wcześniejszego wezwania Carmeli, Latynoski, która raz w tygodniu przychodzi sprzątać, też spełzają na niczym.
Czas płynie nieubłaganie, Joanna powinna już wyjść, bo inaczej się spóźni, a ratunku nadal nie ma. Kolejne rozmowy telefoniczne z bratem i matką tylko nasilają jej stres. Wreszcie dodzwania się do Grega. Ten najpierw odmawia przyjazdu do domu i uwolnienia ukochanej, bo za pół godziny ma ważne zebranie. Proponuje narzeczonej, żeby poczekała na Carmelę. Później postanawia wysłać gońca z kluczami, następnie Michela, który właśnie odwiedził go w biurze, a wreszcie Joannie udaje się go przekonać, żeby przyjechał osobiście. Kiedy po ósmej do drzwi dzwoni wreszcie ślusarz, Joanna odprawia go z kwitkiem, przekonana, że Greg zaraz się zjawi... [TVP]

Autor sztuki: Christian Siméon
Tytuł oryginalny: „Théorbe”
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Produkcja: 2008
Premiera TV: 14 wrzesień 2009

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Joanna

Greg

Matka Joanny

Michel, brat Joanny

Ślusarz

Carmela

Koleżanka JoannyIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170130

(POL) polski,


- BRAK ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz